www.fidanavakado.com
 

 
 
05.02.2019'da guncellendi.

 

 
Bergamot Fidanı
 

 
         Turuncgillerden bir meyve. armut seklinde, eksi bir tadi olan bergamutun kabuklarindaki aroma nefistir. ornegin earl grey caylarda bergamut kabuklari kullanilmaktadir. butun turuncgiller gibi anavataninin hindistan ve uzak dogu oldugu tahmin edilmektedir. ulkemizde ozellikle receli yapilmaktadair.

*(bergamot orange / bergamote / bergamot / citrus bergamia)

Ortalama 4 m boyunda bir agac. esas vatani bati Hindistandir. Yapraklari uzun ve koyu yesildir. Çicekleri beyaz renkli ve kucuk olup, meyveleri kure veya armut biciminde, 5-7 cm capinda etli kismi eksi lezzetli, kabuk kismi limonsarisi renklidir. eskiden antalya bolgesinde genis capta yetistirilmekteydi. zamanla bu bolgede bergamot'un yerini diger turuncgiller aldi. bununla beraber halen antalya civarinda bu tur az miktarda bulunmakta ve meyvelerinden recel yapilmaktadir. bergamot esansinin sanayideki onemi sebebiyle yer yer tekrar yetistirilmeye baslanmistir. Türkiyede yetistigi yerler: Antalya bolgesi. *Kullanildigi yerler: Meyve kabuklarindan sikma usulu ile bergamot esansi elde edilmektedir. Yesilimtrak sari renkli, hos kokulu ve aci lezzetli bir sividir. Parfumeri (itriyat) sanayinde kullanilmaktadir. usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. koku vermesi icin bazen caylara da karistirilir. ayrica cesitli yorelerimizde receli yapılmaktadır. *Esansindan 1-2 damla fokurdayan demliginize atin cok guzel koku yapar ve hos icim saglar, antalya narenciye den ve ya turuncgiller recellerinin satildigi mekanlardan bergamut esansini bulabilirsiniz kucuk bir sisedir, parfum gibi bile kullanilabilir

Unutulan bir ilaç: Bergamot

Bergamot hakkında bilmemiz gereken iki önemli nokta var. Birincisi bu ağacın yaprağı, meyvesi ve özellikle de tohumunun Osmanlı tıbbında önemli bir ilaç olduğu. İkinci olarak bilmemiz gereken ise bergamot ağacı ve meyvesinin 16. yüzyılda Avrupa’ya Bergama’dan götürülen numunelerle tanıtılmış olması ve bu sebeple bu güzel kokulu narenciyeye İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’da "bergamot” dendiği.

Bergamotun kullanıldığı yerler ve faydaları

Bugün dünyada bergamot özellikle güzel kokusu için kullanılır. Bergamot meyvesinin dış kabuklarının sıkılması ile elde edilen "bergamot yağı = oleum bergamiae” parfümeri, koku sanayiinde özellikle kolonya yapımında, ilaç, kozmetik ve meşrubat sanayiinde kullanılır. Meyvesinin kabuğundaki esanslı yağın niteliğinden dolayı ticari amaçla yetiştirilir. Yetiştirildiği başlıca ülkeler İtalya, Fildişi kıyısı ve Gine’dir. (Türkiye’de Akdeniz ve Eğe bölgesinde çok az miktarda kalmış, Bergama’da da yeni yetiştirilmeye başlanmıştır.) Bergamot ağacı ve özellikle meyvesi Osmanlı tıbbına göre pek çok şekilde kullanılırdı. Bergamot meyvesi Osmanlıca yazılan tıp kitaplarında "ağaç kavunu, turunç, narenç” isimleriyle yer alıyordu. Tıp kitaplarının tedavi kısımlarında bergamot yani ağaç kavunu olarak; çiçeği, meyvesi, meyve kabuğu, meyve çekirdeği ile ayrı ayrı ilaç olarak tıbbi kullanım alanı vardı. Bu bilgileri özetleyecek olursak; bergamotun güzel kokusunun ilaç olarak kullanılmasıyla başlayabiliriz. Bergamot çiçeğini ve meyvesini koklamak salgın hastalıklarda önleyici olarak önemliydi. Bir yerde çıkan ve hızla yayılan salgın hastalık zamanında (veba günlerinde) hastalanmamak için meyve ve çiçeği koklamalıydı. Bergamotun kokusundaki etki salgın hastalıklarda çok faydalı olup, hastalığın zararlarını dağıtıp, uzaklaştırırdı. Bu sebepten evlerde bulundurulması tavsiye ediliyordu. Bergamotun meyvesinden yapılan macunlar (reçeller) ve şuruplar çok kullanılıyordu. Bergamotun reçeli veya şurubu yemekleri hazmettirici olarak mideyi kuvvetlendirici, karın ağrılarını teskin edici, mide bulantılarını giderici, sindirime yardımcı etkili idi. Tıp kitaplarında bu şurupların nasıl hazırlanması gerektiği anlatılır. Bergamot ağacının yaprağını çiğnemek, ağızdaki istenmeyen kokuları giderici etkisinden dolayı çok kullanılıyordu. Bu etkisi bütün tıp kitaplarında tavsiye edilir.

 

 

Yazışma Adresimiz: P.K:20 Erdemli-Mersin
ÜRETİM ALANI
Elvaniı mah. Sınır sokak TİEDAŞ sntrl yanı
Erdemli-Mersin
Telefon: 0532 4657460 Tel Fax ;0324 5444232
E-mail
fidan@erdemli-fidan.com


 

  

Bizi Tanıyın

Portakal Fidanları

Mandalina Fidanları

Limon Fidanları

Greyfrut Fidanları

Kumkuat Fidanları

Egzotik Tropik Fidanlar

 
 
 

 

 
 

Ana Sayfa / Fidan çeşitleri / Fidan Dikimi / Fidan Bakımı / Aşı nasıl yapılır / İrtibat Ulaşım
 Saksılı Meyveli Fidanlar / Turunçgil Anaçları / Egzotik, Tropik Fidanlar
Fidanlıktan Resimler / Ödeme Bilgileri / Online Fidan Satış
webmaster: ocak62@gmail.com
Erdemli -- 2014-29-Aralık